Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mlékaři si polepší

8. 3. 2010

S nízkými výkupními cenami mléka se vláda chystá bojovat prostřednictvím krizového balíčku v přibližné hodnotě 150 milionů korun. Návrh, který by měl finanční podporu zajistit, vláda projedná v pondělí 8. března.Pokud ke schválení návrhu dojde, vejde v platnost 1. dubna. Během dalších čtrnácti dní se budou producenti mléka ucházet o pomoc Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Výši sazby fond uveřejní do 15. června.

Peníze jsou podle ČTK součástí balíčku v hodnotě 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč), které loni na podzim kvůli nízkým výkupním cenám v celé Evropě vyčlenila Evropská unie.Ekozemědělců vloni výrazně přibylo. Jsou jich již 3000 .
Návrh počítá s vyplacením peněz do 30. června 2010. Jedině tak má vláda nárok na balíček od Evropské unie. Pokud by se nepodařilo nařízení schválit včas, konkurenceschopnost českých zemědělců by se snížila. Uvádí to předkladatel návrhu.

O výši podpory rozhodne SZIF. Ten dotace v ČR spravuje a vyplácí. Rozhodovat se bude na základě množství mléka, které producent v období od loňského listopadu do konce prosince dodal mlékárnám či prodal přímo ze dvora.Ve srovnání s rokem 2008 se průměrná výkupní cena mléka v Čechách snížila téměř o 30 procent. Nepokrývala tak prý náklady na produkci mléka. Ministerstvo odhaduje, že se jako důsledek značně snížil počet dojených krav. Může se jednat až o třicet tisíc.

Současné výkupní ceny působí problémy zemědělcům v celé Evropě